Starší články »

Demolice volantu, aneb tvorba nového


Volant jsem koupit zhruba před dvěma lety, po tomto používání konstatuji, že to nebyla dobrá koupě, už mám odřenou barvu, plastové části začínali praskat. Horní část volantu se hodně prohybá při pouhém doteku, takže jsem se rozhodl , že volant pokuchám a nechám pouze hliníkový střed a obruč udělám komplet novou a pevnější. Udělám ji nejspíše z kovové trubky, kterou ohnu. Celou obruč plánuju nechat potáhnout černou kůží. Na obrázcích je zatím vidět jen torzo volantu, každý si udělá představu, jak to mohlo držet. Původní obruč je udělaná pouze ze slábého plechu, který je profilovaný, prostě to moc nedrží a je o o hubu :-)

100_0120.JPG (Více…)Výměna zapalovače


Bohužel předchozí majitel kouřil jak protrženej, tak úplně zničil zapalovač, proto jsem ho musel vyměnit. Nejhorší bylo ho sehnat, z toyoty ho nikdo neměl tak mi ho kamarád vyndal z nějakého vraku. Bohužel zase nepasoval do původní díry, tak jsem uřízl hliníkový plech, do něj udělal díru a zapalovač zastrčil. Ještě jsem musel vyměnit konektor co k němu vedl. Pak jsem ještě dělal osvícení, tavnou pistolí jsem tam vlepil dvě diodys odporem 2kOhmy. více na fotu.

100_9393.JPG (Více…)Zabudovaný zesík do dna kufru


Protože jsem nepřišel na to kam umístit zesík, tak jsem ho utopil do kufru. Nejdřív jsem odfrézoval dřevotřísku, aby zůstal koberec v celku. Pak jsem si nařezal cca 5cm vysoký kusy dřevotřísky, polepil kobercem a přišrouboval ke dnu. Pak abych docílil co nejslabšího dna, tak jsem svařil rámeček z pásoviny a pak na to přivařil plech a panty. To jsem celý potáhl kobercem jak boky. Provrtal jsem díru na kabely a nakonec jsem přišrouboval plexi vruty. Plexi je tvrzené, takže i když na něj sednu, vydrží. Přišrouboval jsem zesík a pojistku. Více viz foto.

100_9270.JPG (Více…)Posilovač řízení


Do posilovače jsem se pustil, protože jsem dal do corolly malej volant a při parkování to jde dost ztuha. Tak jsem si sehnal komplet celej posilovač (údajně na E9). Když jsem si to přivezl domu ještě mi nic divného nebylo, ale když jsem na tom začal dělat, objevil jsem první problém, měl jsem jednoduchou řemenici a už nebylo místo pro posilovač, takže jsem začal schánět dvojitou, nakonec jsem jí sehnal (z celicy) má 5+5 dřážek, a je víc vystrčená od motoru, proto jsem jí musel nechat upravit na soustruhu. Pak jsem jí šoupnul na corollu, a objevil se další problém, řízení je taky z něčeho jinýho, tak jsem sehnal jiný a sehnal jsem taky jinou nádobku na olej. Musel jsem taky vyměnit axiální táhlo, protože bylo ohnutý (je stejný s řízením bez serva). Když jsem tam všechno nandal a nastartoval, tak se objevil další problém, čerpadlo tlačilo olej přesně naopak (tlačilo zpátečkou a sálo tlakovou hadicí). Proto jsem jel na vrakoviště, kde jsem ho vyměnil (sundal jsem ho z celicy). Takže jsem musel udělat celej držák znova. Tlakové trubky mi svařil známý (tímto děkuji), tlakovou hadici jsem tam napasoval ze ZETORU. Pak ještě zbývalo udělat redukce na hadici kterou saje čerpadlo. Taky jsem musel úplně předělat kloubek na řízení. Více na fotu.

100_9342.jpg (Více…)Podsvícení vypínačů a topení


Tak už mi v autě zbývalo podsvítit ještě vypínače na mlhovky, vyhřívání zadního okna a ovládání topení. Vyndal jsem všechny vypínače, z toho vyndal žárovky. Jsou tam umístěný v takových plastech, tak jsem narovnal nožičky a vytáhl je. Modrým ledkám jsem úplně ubrousil špičky, aby nesvítili bodově. Naletoval jsem tam odpor 2kOhm (bohužel jsem je neměl, tak jsem dal odpor 1kOhm na obě nožičky). Musí se to udělat co nejmenší, aby to nikde nepřekáželo. Jako další etapa bylo podsvícení topení, vyndal jsem ten plast co to překrývá a tam je plexisklo, které rozvádí světlo, tak jsem to vyndal, je tam taková dirka do které jde přesně žárovička, v tom místě jsem navrtal směrem nahoru 5mm dirku, pak doleva další a doprava taky. Pak jsem zase vzal ledky, obrousil jsem špičky co to šlo a nacpal celkem 3 diody do těch direk co jsem vyvrtal. Proletoval je do série a dal jsem tam odpor 1kOhm. Na pravou stranu jak je označený teplý vzduch jsem dal červenou ledku, zase jsem tam dal odpor 1kOhm. Na konce jsem naletoval dráty a připojil na konektor co napájel původní žárovičku.

100_9321.jpg (Více…)Stavba reprobedny


Tak na stavbu reprobedny jsem se rozhodl po tom, co mi pořád ta stará bedna zabírala strašně místa, proto jsem se rozhodnul na něco ve stylu „zástavby“. Bedna je šroubovaná z OSB desek co mám od kamaráda, tímto mu děkuji. Prvně jsem udělal dno, který jsem natvaroval přesně podle plastů (mým cílem bylo maximální využití prostoru), potom jsem udělalpřední desku, na který jsem udělal šikminu podle sklonu sedačky. Pak jsem udělal zadní stěnu, jen kousek pod plast tlumiče, abych maximálně využil tu díru do boku. Nebylo by to jednoduchý udělat to z dřevotřísky, laminátem by to bylo snažší. Prvně jsem si všechno nařezal a sešrouboval nasucho, až když jsem vyzkoušel že to pasuje, tak jsem začal lepit a šroubovat, lepidlem ani vruty jsem nešetřil. U reprobedny je důležité aby nikde nerezonovala. Když byla bedna slepená a zaschlá, tak jsem zakytoval dirky po šroubech a nerovnosti, který se mi staly při řezání. Všechno jsem obrousil a dodělal tak, aby to sedlo přesně do plastů, chvilku to trvá aby to sedlo, ale trpělivost se vyplatí. Další etapa byla očalounění, použil jsem ten samej koberec jako na plato a dno kufru. Lepil jsem to chemoprénem, zase zde platí natřít obě plochy, počkat 10–15 minut a přilepit. Nejde to nalepit najednou, není kam spěchat. Dvakrát měř a jednou řež. Musíte si přesně rozvrhnout jak se to bude přehýbat, aby to vypadalo dobře. Když to bylo hotový, tak jsem přidělal svorku na kabel a osadil reproduktor JBL GT4–12. Ještě jsem udělal takový držák, aby mi bedna nelítala po kufru. Vyngl je přišroubovanej na bedně a pásovina která je podložená podložkama je přišroubovaná na dno kufru. Když se pak bedna zapře o sedačky, tak už se ani nehne. Tady máte foto:

100_9141.JPG (Více…)Třetí brzdové světlo na plato


Už jsem zde jednou psal o třetím brzdovém světle, ale nějak přestalo fungovat, tak jsem zvolil další nápad. Toto brzdové světlo sem měl na mazdě, jsou v něm 3 skleněnky, každá má 5W. Na tomto světle byl ještě takový držák na strop, ten jsem sundal, taky jsem vyměnil přívodní kabel. No asi to nebudu složitě vyprávět, prostě jsem si naměřil kam ho dát, pak jsem provrtal dirky do plata, pro našroubování, další díru pro kabel. Prostrčil jsem kabel a přišrouboval, plato jsem otočil, a kabel jsem vedl na pravou stranu a na konec jsem přiletoval konektor CINCH (samce) (abych mohl plato případně i vyndat). Dále přišlo na řadu napojit elektriku, tu jsem vyvedl z pravého světla, pomocí takových odboček, co se zaříznou do bužírky a spojí se. Na konec jsem dal zase konektor CINCH (samici).

100_9013.JPG (Více…)Potažení plata v kufru


Když už mám potažené dno v kufru, tak jsem se rozhodl potáhnout i plato. Koupil jsem si chemoprén (na lepení a potahování je výborný, fakt se s nim pěkně dělá). Plato jsem si vyndal a serval jsem z něl všechen ten starej koberec, jak jsem ho ztrhnul, tak tam zustali takový chlupy, ty jsem sundal drátěným kartáčem, a potom ještě odmastil lihem. Pak mi zbyl ještě koberec, kterým jsem potahoval dno v kufru, ten jsem si zhruba naměřil (musíte přičíst i okraje co se budou zahybat dospodu) a nastříhal. Koberec jsem si hodil na zem (lepenou plochou nahoru), abych mohl obkreslit plato (kvůli tomu, abych věděl kde mám natřít lepidlem ten koberec). Když jsem měl všechno připravené, tak jsem začal natírat plato chemoprénem a ten koberec jsem taky natřel, počkat 10–15 a koberec na to plato přitisknout, postupně jsem ho rukou přitlačoval do výlisků co byli na platě. Když tohle bylo přilepené, tak jsem plato otočil, neměřil si okraje co půjdou přehnout dospodu, udělal jsem je cca 3 centimetry a odříznul přebytečný koberec. Pozor na místech, kde se plato zahybá, tam se musí koberec nařezat. Dále jsem si ty 3 centimetry naměřil i na platě. Jak plato tak i koberec, který jsem si naměřil, jsem natřel lepidlem, zase počkal cca 10 minut a postupně přilepoval. A to je vše, měl jsem hotovo.

100_9005.JPG (Více…)Čalounění výplně dveří


Tak konečně taky přišla řada na čalounění dveří, takže jsem tapec sundal ze dveří, je tam takovej jakoby šev (je falešnej z plastu), tak okolo toho jsem látku obříznul a následně celou vyškubnul. Vzal jsem si šídlo a jak byl ten falešnej šev tak v tom jsem to propíchal šídlem , abych pak mohl přišít nové čalounění. Pak jsem si vzal koženku, kterou jsem si zhruba vystřihl, tak aby mi vyšla. Pečlivě jsem si rozmyslel, jaký kus stihnu přilepit, takže jsem si to na tu koženku nakreslil zespodu. Natřel jsem chemoprénem jak tapec ze dveří, tak koženku a počkal 10–15 minut než to oschne a pak jsem to tam nalepil (lepidlo nemusí být až do okrajů, to si pak doděláte). Když jsem to měl celé přilepené, vzal jsem si pravítko a okraje koženky jsem nechal cca 1 cm dál než byl konec původního čalounění. Okraj jsem pak přehl dovnitř a prošil skrz tapec (tam kde jsem to propíchal šídlem). Takhle jsem to udělal celý dokola. Tam kde mi nešla koženka našponovat, tak aby to bylo hladké, tam jsem to prostřihl a zahnul jeden kraj a znovu prošil. více máte na fotkách.

100_8936.JPG (Více…)Čalounění clonítek


Clonítka která byla v autě byla dost zničená, úplně špinavá a zkrabatělá. Nešla vyčistit, tak jsem si je nechal potáhnout látkou přes původní čalounění v domnění, že se to srovná. Ale opak byl pravdou, takže jsem přešel k razantnějšímu kroku, ztrhal jsem nové čalounění i to původní a clonítka se rozpadla až na papírovej karton. Přinesl jsem si červenou koženku a celé jsem si je potáhl sám, výsledek si musím pochválit. Všechno je zdokumentované na fotkách

100_8857.JPG (Více…)

Starší články »

Medved-design.wz.cz is proudly powered by WordPress and themed by Mukkamu